Płyty wielowarstwowe – najważniejsze informacje i porady dla inwestorów

Płyty wielowarstwowe są często stosowane przy różnych inwestycjach budowlanych, głownie wielkometrażowych. Krótki czas montażu płyt wielowarstwowych przekłada się na powszechność tego typu rozwiązań. Tego typu płyty pełnią funkcję termoizolatora i przegrody. Technologia płyt wielowarstwowych jest powszechna przy budowie hal magazynowych, centrów logistycznych, obiektów sportowych, chłodni, sklepów wielkopowierzchniowych, biurowców.

Zalety stosowania płyt wielowarstwowych

Płyty wielowarstwowe są przygotowane w formie komponentów gotowych do szybkiego montażu na wielu konstrukcjach. Szacowany okres budowy różnego rodzaju budynków w technologii płyt wielowarstwowych pozwala na jej zakończenie do 6 miesięcy szybciej niż w przypadku używania technologii murowanych. Dzięki temu inwestor jest w stanie zaoszczędzić dużą ilość pieniędzy związanych z kosztami usług budowlanych.

Z kolei przez możliwość dowolnego łączenia płyt klient może uzyskać zamierzony efekt, który będzie przyciągał wielu klientów i będzie pomagał w kreowaniu marki. Płyty wielowarstwowe mają gładką nieporowatą powierzchnię, więc nie są trudne i uciążliwe w czyszczeniu. Odporność na działanie wody sprawi, że regularne czyszczenie nie pozostawi po sobie żadnych śladów.

Montaż płyt wielowarstwowych

Montaż płyt wielowarstwowych będzie składał się z kilku etapów. Rozładunek zaleca się wykonać przy użyciu wózka widłowego o regulowanej szerokości wideł. Jeżeli długość paczki przekracza 6 metrów, koniecznie będzie wykorzystanie pasów transportowych.

Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy konstrukcja, do której montowane będą płyty, nie jest krzywa. Nieznacznie przekrzywienia mogą prowadzić do rozszczelnień w łączeniach płyt. Następnie należy zdjąć folię ochronną. Nie zaleca się zdejmowania jej po instalacji płyty na konstrukcji. Zanim zamocujemy płyty, ważne jest, aby przykleić taśmy uszczelniające PES w miejscach styku z okładziną wewnętrzną płyt.

Sam montaż płyt najbezpieczniej jest wykonać przy pomocy podnośników podciśnieniowych. Wszelkie próby cięcia płyt narzędziami generującymi wysokie temperatury mogą skończyć się permanentnym uszkodzeniem powłoki antykorozyjnej. 

Instalując kolejne płyty, należy pamiętać o ich odpowiednim dociśnięciu, aby zaimki były szczelne. Na końcu należy pamiętać o instalacji obróbek maskujących, takich jak przykład kalenica.