Obróbki blacharskie dachu dla inwestorów – obróbka okapu i kosza dachowego

Odpowiednia obróbka okapu i kosza dachowego to wyzwanie. Na powodzenie całej inwestycji wpływa wiele czynników. Pominięcie któregoś z nich może spowodować wiele problemów, z czego powinien zdawać sobie sprawę każdy inwestor. Poniżej znajduje się wiele praktycznych informacji na temat prawidłowego wykonania obróbki blacharskiej dachu, a przede wszystkim obróbki okapu i kosza dachowego. O tym powinien wiedzieć każdy inwestor planujący budowę, aby uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów w czasie budowy.

Obróbka blacharska okapu w praktyce

Funkcji okapu dachowego jest kilka. Najważniejsza z nich to odpowiednie odprowadzenie wody z dachu do rynny. Na obróbkę okapu składają się dwa elementy: pas podrynnowy i nadrynnowy.

Do mocowania pasów nadrynnowych używa się specjalnych wkrętów lub gwoździ dekarskich. Dla większej trwałości konstrukcji, mocowanie elementów łączących te pasy, powinno odbywać się na tak zwaną mijankę, czyli z odpowiednim przesunięciem.

Kształt pasa podrynnowego powinien zostać wykonany w sposób umożliwiający odprowadzanie wody deszczowej. Z kolei pas podrynnowy osłania okap i rynnę. Do jego montażu wykorzystuje się specjalne wkręty do mocowania blach profilowych o wymiarach, np. 5,5 mm x 25 mm, oczywiście w zależności od rodzaju blachy.

Obróbka kosza dachowego – co warto wiedzieć?

Jest miejsce, w którym zbiegają się dwie połacie dachowe (wewnętrzny narożnik). Dzięki odpowiedniej obróbce kosza dachowego, woda może spływać do rynien. Kosz dachowy można obrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie do tego specjalnej taśmy koszowej, która z uwagi na swoje właściwości jest bardzo szczelna i wytrzymała. Na dodatek jej montaż jest stosunkowo dość prosty i szybki, ponieważ jest samoprzylepna i zazwyczaj ma kilka metrów długości. Bez problemu można dobrać jej kolor do połaci dachowej.

Obróbka kosza dachowego może również zostać wykonana przy pomocy blachy. Powinno się ją układać na zakładkę, tak aby ściekająca woda nie wpływała pod połać dachową. Podczas montażu, należy pamiętać o tym, aby blachę przymocować do kontrłaty specjalnymi żabkami. W tym przypadku prawidłowo wykonany montaż powinien odbyć się bez użycia gwoździ czy wkrętów. Należy pamiętać również o tym, że spadek kosza jest mniejszy niż dachu. W związku z tym bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie takiej obróbki — to właśnie w tym miejscu zimą gromadzi się śnieg. 

W celu prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej z dachu należy zastosować m.in. obróbkę okapu i kosza dachowego. Na koniec warto też wspomnieć o tym, że wybierając ekipę dekarską lub firmę budowlaną, należy zwracać uwagę na doświadczenie, dotychczasowe realizacje czy opinie klientów. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko podczas inwestycji.