Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich błędów unikać?

Istotną kwestią przy budowie każdego budynków, niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, wielorodzinny czy hala magazynowa lub sklep wielkopowierzchniowy – jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinien wziąć pod uwagę inwestor jest montaż systemu rynien.

Projekt i przygotowanie do montaży rynien

Już na pierwszym etapie instalacji powinno się ustalić położenie rury spustowej. Przez tę właśnie rurę opadać będzie nabrana w pozostałych deszczówka. Ważne jest, aby rozmiar rynny był odpowiednio dopasowany tak, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w trakcie montażu.

Zwykle w skład rynien wchodzą uchwyty, które są elementem niezbędnym do montażu. Należy zadbać o to, aby znajdowały się w stosunkowo bliskiej od siebie odległości. W miejscach, gdzie odstępy będą nieodpowiednie (zbyt dalekie), możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawią się wgniecenia. Mogą one występować na skutek np. solidnego opadu śniegu.

Rury spustowe powinny być także odpowiednio zainstalowane. Jeśli to możliwe, zadbajmy o odpowiednią ilość odpływów. Odpowiednie rozplanowanie rynien jest ważne już na etapie projektu. Dzięki temu można uniknąć wielu błędów montażowych i zminimalizować koszty inwestycyjne.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy instalacji systemu rynnowego?

Istotny jest dobór wysokiej klasy materiałów. Zakup tańszych może doprowadzić nawet do uszkodzenia domu. Wysokiej jakości rynny to inwestycja dobra i z całą pewnością posłuży dłużej, co wyeliminuje konieczność częstych prac serwisowych.

Kolejną ważną rzeczą zaraz po jakości, są oczywiście szwy. W systemie rynnowym są słabym punktem, ponieważ mogą umożliwić wyciek deszczówki. Wybierając system rynnowy, dobrze będzie poszukać takiego, który nie ma ich wielu.

Rynnę montuje się poniżej linii dachu i ważne jest to, aby jej nie uszkodzić w trakcie instalacji. W przypadku rynien aluminiowych ten krok może okazać się niezwykle ważny, gdyż szczególnie ten rodzaj narażony jest na wgniecenia bądź też wygięcia. Jeśli do tego dojdzie, prawdopodobnie zmuszeni będziemy wymienić cały segment.

W montażu, renowacji lub wymianie rynien zawsze pomoże profesjonalna firma, która dysponuje profesjonalnym zespołem i odpowiednim sprzętem, a w tym rusztowaniami i materiałami. Wybór sprawdzonej firmy to nie tylko wysoka jakość zamontowanego systemu, ale także ograniczenie kosztów inwestycji, bezpieczeństwo i szybsza realizacja.