Montaż płyt warstwowych coraz popularniejszy wśród inwestorów – porady i informacje

Budownictwo szkieletowe cieszy się olbrzymią popularnością pośród inwestorów. Czas jest bardzo ważny, a takie konstrukcje wznoszone znacznie szybciej w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Dziś skupimy się na zagadnieniu montażu płyt warstwowych, a więc nieodłącznego elementu każdej budowy szkieletowej.

Główne zalety zastosowania płyt wielowarstwowych

Szybki czas budowy nie jest jedyną zaletą konstrukcji szkieletowych. Kolejnym plusem tego typu rozwiązań jest fakt, że nie są one znacznie podatne na wilgoć, powodowaną między innymi warunkami atmosferycznymi. Jest to szczególnie ważne, gdy w budynku mają być przechowywane różnorakie towary i produkty.

W uproszczeniu proces powstawania takiej konstrukcji ogranicza się do montażu płyt warstwowych na szkielecie konstrukcyjnym. Przyjrzyjmy się, jak przeprowadzić go prawidłowo krok po kroku.

Przed rozpoczęciem prac

Zanim rozpoczniemy montaż płyt warstwowych na konstrukcji szkieletowej, musimy upewnić się, czy nasza konstrukcja jest prosta. Każde (nawet najmniejsze) odchylenie będzie skutkowało tym, iż pomiędzy płytami warstwowymi powstaną nieszczelności. Utracimy wówczas nasz atut, jakim była odporność na czynniki zewnętrzne. Takie budowle mogą okazać się również mniej trwałe.

Kiedy wszystko będzie w normie, możemy przystąpić do przygotowania płyt. Standardem jest, że są one zabezpieczone folią ochronną. Co ważne, te zabezpieczenia należy zdjąć przed montażem.

Uszczelnienie to podstawa

Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać jeszcze przed właściwym montażem, jest uszczelnienie płyt. W tym celu należy przykleić taśmy uszczelniające PES w miejscach, gdzie będzie miała ona bezpośredni kontakt z okładziną. Pomoże to zapobiec mechanicznym uszkodzeniom rzeczonych okładzin.

Przystępujemy do montażu

Najważniejszym etapem naszego montażu będzie odpowiednia instalacja pierwszej płyty. Należy przeprowadzić ją przy użyciu łączników przechodzących wskroś przez całą grubość płyty, sięgając aż do samego elementu konstrukcyjnego. Gdy wykonamy to prawidłowo, możemy przystąpić do montażu kolejnych płyt. Przy ich dociskaniu, należy zwrócić uwagę na to, aby zachować maksymalną szczelność zamków. Eliminuje to wówczas zjawisko tak zwanych mostków termicznych. Prowadzą one do obniżenia temperatury wewnętrznej przegrody, co skutkuje stratami ciepła. W miejscach, gdzie płyty łączą się bezzamkowo, zaleca się, by użyć uszczelniacza butylowego czy też niskoprężnej pianki poliuretanowej.

Bardzo ważnym elementem są także obróbki maskujące. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na:

  • styki,
  • naroża,
  • wiatrownice,
  • kalenice,
  • cokoły.

Choć instalacja płyt warstwowych może wydawać się bardzo pracochłonnym procesem, wymagającym precyzji, przebiega on bardzo sprawnie z pomocą rzetelnych podwykonawców. Nasza firma może poszczycić się  doświadczeniem w tym zakresie i zagwarantować współpracę na wysokim poziomie.