Montaż blachy trapezowej – najważniejsze informacje przed inwestycją

Blacha trapezowa doskonale sprawdza się jako pokrycie dachów oraz ścian. Szczególne zastosowanie znajduje przede wszystkim w budownictwie przemysłowym, ale jest też spotykana również w budownictwie mieszkaniowym. Szeroka paleta kolorów pozwala na zastosowanie blach trapezowych w różnorodnych obiektach i otoczeniu. Blacha trapezowa wyróżnia się estetycznym wyglądem, trwałością i łatwym montażem, a jej dodatkową zaletą jest uniwersalność, ponieważ nadaje się do pokrywania wszystkich rodzajów dachów i elewacji.

Etapy montażu blachy trapezowej

Etap 1

Przed przystąpieniem do prac montażowych należy dokonać pomiaru dachu i obliczyć ilość potrzebnych materiałów, a następnie sprawdzić poprawność geometrii dachu. Jeśli nie jest ona prawidłowa, można dokonać jej korekty, na przykład, poprzez regulację deski szczytowej.

Należy pamiętać, że bazą do montażu blachy trapezowej jest okap, a instalowana blacha musi stanowić kąt prosty z okapem. Jeżeli wystąpią jakieś niedociągnięcia geometrii powierzchni dachu, powinno się je sprowadzić do kaletnicy lub krawędzi bocznych, co pozwala na łatwiejszą obróbkę blacharską.

Etap 2

W następnej kolejności należy przystąpić do położenia izolacji przeciwwilgociowej, najlepiej stosując do wstępnego krycia nowoczesny materiał izolacyjny w postaci folii dachowej. Teraz można rozpocząć wykonanie rusztu nośnego, na którym będą ułożone arkusze blachy.

Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej najpierw instaluje się drewniane kontra łaty i łaty, które mocujemy równolegle do linii okapu, a prostopadle do krawędzi bocznych dachu. Odległość między łatami powinna być uwzględniona w projekcie technicznym. Na tym etapie należy pamiętać o przygotowaniu otworów w pokryciu, które pozwolą na zainstalowanie kabli antenowych lub przewodów wentylacyjnych.

Etap 3

Przed przystąpieniem do położenia blachy trapezowej należy zamontować obróbki blacharskie, takie jak haki rynnowe, pas nadrynnowy, kratki zasłaniające wlot powietrza i rynny koszowe.

Blachę trapezową montuje się do łat za pomocą wkrętów farmerskich na zakładkę, które posiadają gwint do montażu w drewnie, specjalną końcówkę i uszczelki, dzięki czemu możemy wykonać połączenie o wymaganej szczelności.

Wykonując montaż blachy trapezowej, do jej docinania nie wolno stosować urządzeń, które wytwarzają ciepło na styku obrabianej powierzchni. Do tego celu najlepiej wykorzystać ręczne lub elektryczne nożyce.

Transport i przechowywanie blach trapezowych

Blachy trapezowe o długości do 6 metrów mogą być rozładowywane za pomocą wózka widłowego, a w przypadku dłuższych wariantów wymagany jest żuraw. Do noszenia blach powinny być zawsze wyznaczone co najmniej dwie osoby, tak aby jedna osoba miała rękę po każdej stronie. Przy długości sześciu metrów trzy osoby powinny trzymać każdą stronę, dzięki czemu blacha trapezowa nie będzie się wyginać.

Do idealnego przechowywania blach trapezowych potrzebne jest suche, dobrze wentylowane pomieszczenie. Blachy należy umieścić na drewnianych podstawkach, jedna wyżej od drugiej. Jeśli blachy uległyby zamoczeniu, na zewnątrz może wyciekać woda. Nie należy jednak przechowywać blach trapezowych dłużej niż dwa lub trzy tygodnie pod zwykłym zadaszeniem.