Konstrukcje stalowe – zastosowanie i rodzaje

Konstrukcje stalowe to obiekty, których główne elementy nośne – przenoszące obciążenia na fundamenty, wykonane są ze stali. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle budowlanym, jako podstawa hal produkcyjnych lub magazynów, choć coraz częściej wykorzystywane są również do wielu innych celów.

Stal jest bardzo trwałym i wytrzymałym na obciążenia materiałem, który jednocześnie jest lekki i bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o możliwości projektowe. Dzięki swoim licznym zaletom i relatywnie niskim kosztom, coraz częściej wybierane są jako alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych.  Konstrukcje stalowe mają bardzo wysoką odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, co umożliwia wznoszenie konstrukcji o dowolnej porze roku.

Rodzaje konstrukcji stalowych

Istnieje kilka rodzajów konstrukcji stalowych, najczęściej jednak spotkać można trzy typy:

  • konstrukcje szkieletowe – prętowe;
  • konstrukcje szkieletowe – prętowo – cięgnowe;
  • konstrukcje powierzchniowe.

Pierwsze z wymienionych najczęściej wykorzystywane są do budowy hal magazynowych bądź jako wspomaganie konstrukcji dachowych. Szkielety prętowe tworzą swojego rodzaju ramę, którą następnie uzupełnia się obudową. Konstrukcje prętowo – cięgnowe z kolei wyróżnia ich estetyka, dzięki czemu często wykorzystywane są w budynkach o dużych przeszkleniach. W przypadku powierzchniowych konstrukcji stalowych elementem nośnym jest powierzchnia budowli, w związku z czym najczęściej spotykane są jako zbiorniki na płyny.

Gdzie stosuje się konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe mają bardzo szerokie zastosowanie, przez co wciąż rośnie zainteresowanie tą metodą budowy. Co więcej, mogą być podstawą do stworzenia zarówno budowli stałych, jak i tymczasowych. Jedną z ich największych zalet jest szybkość montażu – we wskazane miejsce przywożone są gotowe elementy, które bardzo sprawnie można połączyć w jedną całość. Każdy projekt może być indywidualnie dostosowany do potrzeb oraz możliwości przyszłego placu budowy.

Konstrukcje stalowe wykorzystywane są przede wszystkim do budowy hal produkcyjnych i magazynowych, supermarketów, hurtowni, chłodni oraz obiektów sportowych. Nie są to jednak jedyne możliwości ich zastosowania – często używane są również w projektach małogabarytowych, jak na przykład schody, balustrady, kontenery, pomosty czy drzwi przemysłowe. Odlewnictwo cały czas prężnie się rozwija, dzięki czemu na rynek dostarczane są coraz nowsze i lepsze elementy.