Jak układać blachę trapezową, aby zminimalizować ryzyko podczas inwestycji?

Układanie blachy trapezowej wcale nie musi być trudne. Pod warunkiem, że stosuje się do obowiązujących norm oraz pracuje zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, a także pamięta się o zaleceniach ogólnych producenta. Dzięki tej wiedzy inwestor znacząco może zminimalizować ryzyko podczas budowy.

Jaki podkład wybrać pod blachę trapezową?

Są dwa rodzaje podkładów bezpośrednich, na jakie można się zdecydować:

  • Drewniany – jest złożony z kontrłat, które są mocowane w odległości ok. 60 cm i służą do mocowania do krokwi łat.
  • Metalowy – łaty i kontrłaty są zrobione ze stalowych, ocynkowanych i cienkościennych kształtowników, dzięki czemu mogą tworzyć przestrzeń powietrzną do odprowadzania wilgoci z budynku.

Jak montować blachy trapezowe?

Na początek należy sprawdzić geometrię blachy. Przekątne powinny być równe, a kąty proste. Wszelkie błędu mają zostać sprowadzone do krawędzi bocznych i kalenicy, gdyż tam łatwiej je zamaskować. Łaty montuje się równolegle do linii okapu, a prostopadle go krawędzi bocznych dachu w odległości, jakie zostały określone w projekcie.

Montaż zawsze zaczyna się w kierunku przeciwnym do kierunku, z którego najczęściej wiele wiatr. Na górze profilu łączy się poszczególne arkusze odpowiednią ilością wkrętów, a na dole łaty.

Po zakończeniu montażu należy zamieść miękką szczotką wszelkie pozostałe zanieczyszczenia, jak np. opiłki i wióry, dzięki czemu zmniejszy się możliwość uszkodzeń powierzchni i korozji. A miejsca cięć trzeba zabezpieczyć lakierem zaprawowym.

Jak zapewnić odpowiednią wentylację?

Istotne jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza, by uniknąć skraplania się wilgoci od strony poddasza. Z tego powodu pod blachą najczęściej mocuje się folie i membrany paroprzepuszczalne, które odprowadzają skroploną parę wodą do rynny.

Obróbki blacharskie krok po kroku

Dzięki dokonaniu obróbek blacharskich można uszczelnić pokrycie dachowe oraz sprawić, że będzie lepiej wyglądać. Krawędzie połaci oraz załamania dachu będą zabezpieczone przed wiatrem i deszczem.

Nie powinno się używać blachy miedzianek do obróbek, a także wykonywać ich, jeśli mogą zetknąć się ze świeżym klejem czy zaprawą. Jeśli powłoka blachy zostanie zabrudzona, może dojść do reakcji chemicznych, uszkodzeń oraz korozji.  Uszczelnienia jednak można wykonać z użyciem środków dekarskich, które są przeznaczone do blach powlekanych.

Jaki zakres prac obejmują dodatkowe obróbki? Są to na przykład obróbki kominowe, pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe, bariery śniegowe, obróbki rur wywiewnych i  anten, wiatrownice górne i boczne.