Jak powinien przebiegać montaż konstrukcji stalowych?

Rozwój sektora przemysłowego wiąże się nie tylko z potrzebą zakupu nowego typu narzędzi i maszyn ciężkich. W wielu przypadkach rodzi się potrzeba stworzenia nowej hali produkcyjnej, czy magazynowej. Jednak wznoszenie tego rodzaju obiektów w systemie tradycyjnego budownictwa może wiązać się z długim okresem oczekiwania na efekt finalny. Jak powinien przebiegać montaż konstrukcji stalowych?

Jak przyśpieszyć budowę i zachować dobre parametry konstrukcyjne? 

W każdej inwestycji ważne są koszty i czas budowy. W jaki sposób można przyśpieszyć budowę obiektów przemysłowych i nie stracić jednocześnie pewności, że rozwiązanie to będzie stabilne i funkcjonalne? Odpowiedzią mogą być konstrukcje stalowe, które w przemyśle zyskują coraz większą popularność. Z czego natomiast wynika? Przede wszystkim nie ma potrzeby wznoszenia ścian ze standardowych materiałów, jak pustak, czy cegła, co przekłada się na możliwość szybkiej realizacji obiektu, dzięki odpowiednim elementom stalowym.

Montaż konstrukcji stalowych

Jak w przypadku innych obiektów, także konstrukcje stalowe wymagają odpowiedniego projektu. To istotny etap pracy. Projekt uwzględnia przeznaczenie hali, wraz z jej metrażem. Bardzo ważne jest także nakreślenie tego, jakiego rodzaju maszyny będą wykorzystywane w poszczególnej przestrzeni przemysłowe. Projekty wykonuje profesjonalna firma, która ma doświadczenie w tego typu pracach. 

Niezależnie od tego, czy obiekt będzie stalowy, czy wykonany w tradycyjnej technologii, na jego postawienie niezbędne są pozwolenia. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji, należy je uzyskać w odpowiednich urzędach.

Gdy dokumentacja jest gotowa, a projekt zaakceptowany, można przystąpić do faktycznych prac. W pierwszej kolejności trzeba przygotować teren, na którym znajdować się będzie hala stalowa. Chodzi między innymi o wykarczowanie ewentualnych krzewów, a także odpowiednie wyrównanie terenu. W przypadku hal stalowych niezbędne jest również wykonanie fundamentów. Wszystko dlatego, że elementy konstrukcyjne muszą mieć solidną podstawę, na której będą się opierać.

Kolejny etap to wzniesienie elementów konstrukcyjnych ze stali. To moment, w którym nadaje się obiektowi jego ogólnych charakter i wygląd. W powszechnym użyciu są elementy określane jako szkielety prętowe. Następnie na konstrukcji umieszcza się kratę dachową. Wszystkie elementy, wraz ze swoją wytrzymałością, zostają dopasowane pod kątem wielkości hali.

Finalnym etapem jest montaż płyt izolowanych lub kaset. To odpowiedniej termoizolacji wykorzystuje się wełnę mineralną i styropian lub pianki PUR. Tak wykonany obiekt można oddać do zagospodarowania.